PROGRAM | OYUN | VİDEO | FİLM | C.STRİKE |

PROGRAM | OYUN | VİDEO | FİLM | C.STRİKE |

  Davutoğlu: İddia Kesinlikle Doğru Değil

  Paylaş
  avatar
  uluer70

  Mesaj Sayısı : 449
  Kayıt tarihi : 09/06/10
  Yaş : 27

  Davutoğlu: İddia Kesinlikle Doğru Değil

  Mesaj tarafından uluer70 Bir Perş. Tem. 01 2010, 21:46

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşme sonrasında İsrail Endüstri ve Ticaret Bakanı Benjamin Ben-Eliezer ile görüşmenin gerçekleştiği'' iddiasının kesinlikle doğru olmadığını bildirdi.

  Davutoğlu, ''Türkiye'nin hiç bir devletten bu şekilde bir telkin altında karar almadığını herhalde son BM Güvenlik Konseyinde kullandığımız oy açık bir şekilde göstermiştir'' dedi.

  Davutoğlu, TBMM Genel Kurulunda, Dışişleri Bakanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

  AB ile mümkün olan en fazla faslı mümkün olan en kısa sürede açmak için yoğun çaba içinde olunduğunu belirten Davutoğlu, başta Kıbrıs'ta yürütülen haklı politikalar nedeniyle uygulanan askıya almalar ve başka fasıllar için de bazı ülkelerin koyduğu blokajlar nedeniyle fasılların istenilen hızda ilerlemediğini söyledi.

  Davutoğlu, Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıyla ilgili olarak bütün Müslüman ülkelerin ciddi şekildi destek verdiğini dile getirdi.

  Davutoğlu, İsrail Endüstri ve Ticaret Bakanı Benjamin Ben-Eliezer ile Brüksel'de yaptığı görüşmeyle ilgili olarak ''Sayın Başbakan'ın sayın Obama ile yaptığı görüşme sonrasında bu görüşmenin gerçekleştiği iddiası kesinlikle doğru değildir. Türkiye'nin hiç bir devletten bu şekilde bir telkin altında karar almadığını herhalde son BM Güvenlik Konseyinde kullandığımız oy açık bir şekilde göstermiştir. Biz kendi politikamızı uygularız. Bu politika neyi gerektiriyorsa onu yaparız'' dedi.

  -''ÖZEL TEMSİLCİ OLARAK GELDİ''-

  Ben-Eliezer'in, İsrail Başbakanı'nın özel temsilcisi olarak geldiğini ve ''Başbakan Netenyahu'dan bir mesaj iletecekleri'' ifadesiyle bu görüşme talebinde bulunduğunu anlatan Davutoğlu, ''Taleplerimiz İsrail tarafına, yüzlerine ifade edilmiştir. Gereğinin yapılması doğrultusunda bütün çalışmaları sürdüreceğiz ve İsrail'in tutumuna göre de her türlü tedbiri almaya, her türlü müeyyideyi uygulamaya kararlıyız'' diye konuştu.

  Davutoğlu, Mavi Marmara gemisine saldırıdan önce İsrail ile neler konuşulduğunun arşivlerde olduğunu belirterek, İsrail'e, sivil amaçlı bu gemilere güç kullanmaması konusunda en net uyarıların son saate kadar yapıldığını bildirdi.

  ''Bir İsrailli askere karşı bin Filistinli tutuklunun takas edilmesi'' görüşmelerinin uzun süre devam ettiğini anımsatan Davutoğlu, bu takasın gerçekleşmesi için Türkiye'nin kolaylaştırıcı bazı çalışmalarda bulunduğunu, şu anda da böyle bir barış imkanı olursa Türkiye'nin elinden geleni yapacağını söyledi.

  -''DİYARBAKIR KALBİMİZDİR''-

  BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın ''(Doğu Kudüs kaderimizdir) diyorsunuz. Bir de Diyarbakır'ı kader yapmayı düşünüyor musunuz?'' sorusuna Davutoğlu, ''Diyarbakır, bizim kalbimizdir, yüreğimizdir. Diyarbakır ile ilgili böyle bir tanımlama yapma ihtiyacı duymayız bile. Bu kıyası doğru bulmadım. Dışarıdaki bazı önem verdiğimiz şehirlerle kaderimizin ortaklığını söyleyebiliriz ama Diyarbakır 'ortak' demek bile bize züldür. Diyarbakır biziz, biz Diyarbakırız'' karşılığını verdi.

  Kuzey Irak'ın da diğer bütün komşu bölgeler gibi Türkiye'nin ekonomik, kültürel olarak çok yoğun temas içinde olduğu bir bölge olduğunu ifade eden Davutoğlu, bu temasları artırarak komşu bölgelerle entegrasyon çalışmalarının daha da ileri bir aşamaya getirileceğini söyledi. (Anadolu Ajansı) 28 dakika önce.. [2132427]

   Forum Saati Paz Ocak 20 2019, 13:46