PROGRAM | OYUN | VİDEO | FİLM | C.STRİKE |

PROGRAM | OYUN | VİDEO | FİLM | C.STRİKE |

  Taksim'de Olaylı 'Öcalan' Eylemi

  Paylaş
  avatar
  uluer70

  Mesaj Sayısı : 449
  Kayıt tarihi : 09/06/10
  Yaş : 27

  Taksim'de Olaylı 'Öcalan' Eylemi

  Mesaj tarafından uluer70 Bir Çarş. Şub. 15 2012, 14:07

  Taksim'de, Öcalan'ın yakalanma yıl dönümü nedeniyle eylem yapmak isteyen grup ile polis arasında arbede yaşveı.

  Abdullah Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin 13'üncü yıldönümü nedeniyle ilgili olarak basın açıklaması yapmak isteyen BDP'lilerin bulunduğu gruba, polis izin vermedi, 30 kişi gözaltına alındı.

  İstiklal Caddesi girişinde, üzerinde "15 Şubat uluslararası komplosunu lanetliyoruz", "Kürt sorununun demokratik çözümü için Öcalan'a özgürlük" yazılı pankart ve "Kahrolsun 15 Şubat komplosu", "Direne direne kazanacağız " sloganlarıyla ilerleyen ve meydana yürümek isteyen 40 kişilik gruba, Çevik Kuvvet ekipleri barikat kurarak grişlerine izin vermedi. Bekar Sokak'a giren topluluk oturma eylemi yaparak, bu izin verilmeyişini protesto etti.

  Grubun dağılmaması üzerine, polis aralarında BDP İstanbul Eşbaşkanları Asiye Kolçak ve Ali Rıza Bilgili'nin de aralarında yaklaşık 30 kişilik grubu gözaltına alarak, Çevik Kuvvet aracına bindirdi. Bu sırada, Mis Sokak grişinde toplanan aralarında BDP genel başkan yardımcısı Gültan Kışanak ve Milletvekili Sebahat Tuncel'in de aralarında bulunduğu bir başka grup slogan atarak Taksim'e yürümek istedi. Grubun önü Mis Sokak girişinde polis tarafından kesildi. Bir polis müdürü ile konuşan Sebahat Tuncel il başkanlarının serbest bırakılmasını istedi. Tuncel'in Taksim'de açıklama yapmak istediklerini belirtmesi üzerine de polis müdürü, açıklamayı bulundukları yerde yapmalarını söyledi. Polis ile Taksim'e çıkmak isteyen gruplar arasındaki gergin bekleyiş sürüyor.

  DİYARBAKIR'DA 15 ŞUBAT GERGİNLİĞİ

  PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye teslim edilişinin 13. yıl dönümü nedeniyle aralarında BDP'li milletvekili ve belediye başkanlarının da bulunduğu bir grup, Büyükşehir Belediyesi Konukevi önünde yaptığı basın açıklamasının ardından yürüyüş yaptı. Bağlar ilçesi Medine bulvarı ve Sento Caddesi'ni trafiğe kapatan göstericilere polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler de polislere ses bombası, molotof kokteyli ve taşla saldırdı. Ara sokaklarda
  polis göstericileri yakalamak için çalışmalar sürdürürken, polis panzerinden küçük yaştaki çocuklara evlerine gitmeleri yönünde anons yapıldı. Ara sokaklarda ufak çaplı olaylar devam ederken, polis grupları tazyikli suyla dağıtmaya çalışıyor.

  HAKKARİ'DE OLAYLAR ÇIKTI

  Hakkari'de, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü nedeniyle Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından düzenlenen basın açıklamasının ardından birkaç mahallede olaylar çıktı.

  Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü nedeniyle BDP Hakkari İl Başkanlığı tarafından, özellikle kadın ve çocukların yoğun katılım gösterdiği bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı okuyan BDP İlçe Yöneticisi Yavuz Aksaç, Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan alınıp Türkiye'ye getirildiği bugünü kara gün olarak kabul ettiklerini ve "bu uluslararası komplo"yu nefretle kınadıklarını belirtti.


  _________________
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

   Forum Saati Paz Ocak 20 2019, 14:00